İş çok büyük, sahada olanlar piyon!

Sevgili okurlarım, geri dönüşüm olayı sizlerin bildiğinden bizim ulaştığımız noktanın çok üstünde, Şu an Türkiye’nin kendi atıklarının %90’ını vahşi depolama sahalarında depolanıyor, Sadece %10’unu geri dönüşüme uğratabiliyoruz. Kendi atıklarımızı doğru bir şekilde yönetemezken yurt dışından ithal atık alıp buradan ekonomik bir katkı sağlamaya çalışıyoruz. 2017 yılında plastik atıkların ithalatı 261 bin 863 tondu. 2018 yılındaysa bu miktar 437 bin tona çıktı. Neredeyse iki katına çıkmış bir ithalat görüyoruz. Bunun temel gerekçesi Çin’in koyduğu bir takım kısıtlamalar. Bu durumda özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD; Pakistan, Hindistan ve Türkiye’ye yoğun bir şekilde bu atıkları göndermeye başladı. Avrupa’nın atıklarının %33’ünü aldığımızı görüyoruz.
Geri dönüşüm sadece atık olarak bakılmaması gereken bir olgu iktidarlar ekononik durgunluğa çare olarak geri dönüşüme sarılıyor, éörnek vermek gerekirse marketlerde paralı poşet uygulaması”.
Biz bugün Avrupa’nın plastik atığına karşı durmazsak, önümüzdeki süreçte radyoaktifte de aynı şeyi göreceğiz.
Önümüzdeki süreçte Silivri biyo kütle enerji santrali konuşulmaya başlanırsa hiç şaşırmayacağım.
Dün akşam çok önemli bir toplantıya kulak misafiri oldum,toplantı yapan 3 kişi Elbap’tan Polonya ya, Rusya’dani İspanya’ya planlama yapıyorlar, toplanma merkezi olarak ise Silivri düşünülüyor, söyledikleri şu “bize kapalı alana gerek yok, adamın tarlasını alacağız üstü açık depomuzu kuracağız, bu anlamda yasal sıkıntı yok, olsa bile bunu yerel yönetimlerle çözebiliyoruz, geçici plastik depolama ruhsatıyla işi çözüyoruz”.
“Hükümetin sıfır katı atık projesi önümüzü açıyor, bunu iyi değerlendirip önümüzdeki 5 yıl içinde 1 Milyar Dolar kazanmamız işten bile değil” diyerek ne kadar kararlı olduklarını belirttiler.
Ben geri dönüşüme karşı değilim, elbette kendi bölgemizin geri dönüştürülebilir atıklarını toplayıp yeniden ekonomiye kazandırmalıyız, Avrupa bu işi yerinde yani atığın olduğu yerde toplayıp geri dönüşüme uğratıyor, buna rağmen atık fazlasını bizim gibi ülkelere gönderiyor.
Gönderdikleri ise geri dönüştürülebilir atıkları değil, çöp statüsüne girecek şeyler.
2018 yılında 437 bin ton Avrupa’dan çöp ithal etmişiz, bu yıl 1 Milyon ton olursa şaşırmayacağım, diğer ürünlerde ithal ederken Dolar bazında para verirken, katı atık ithalinde Dolar bazında para alıyoruz, işin bir diğer ilginç yanı ise Hükümet bu ithalatı yapan firmalara teşvik veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir