“SİLİVRİ BİZANS OLMAYACAK”

Yörüngehaber
“SİLİVRİ BİZANS OLMAYACAK”TAN
“KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ” SÖYLEMLERİNE…

“10 Ekim 2014 tarihinde Başkan Işıklar’ı makamında ziyaret eden Fener Rum Patriği Bartholomeos’un “ayin talebi” ilk değil… 2004 yılında Değirmenköy’deki kilisede ayin girişiminde bulunan Hıristiyanlar, çıkan olaylar neticesinde niyetlerinden vazgeçerek ayin yapamadı. Toplumsal şartlar olgunlaşınca 10 yıl sonra ilk kez gerçekleştirildi.

Bu arada 2004 yılındaki “ayin söylemleri”, 10 yıl öncesinde Silivri kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılanırken, şimdi sıradanmış gibi görülüyor.

“Silivri Bizans olmayacak” başlığıyla 2005 yılında çarşı merkezinde okunan imzalı bildiride, CHP İlçe Başkanı Mümin Tuğlu, Anavatan Partisi (ANAP) Silivri İlçe Başkanı Refik Bek, Doğrul Yol Partisi (DYP) Silivri İlçe Başkanı Salih Yazıcı, Demokratik Sol Parti (DSP) Silivri İlçe Başkanı Perihan Özkurt, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Silivri İlçe Başkanı Nedim Dündar’ın imzaları yer alıyor.”

Bugün ise aynı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları “Hıristiyan kaynaşmasını” görmezden geliyor.

Silivriden.com
HABER: EREN ERMİŞ

“Silivri’de son 20 yıl içinde 6’ncı kez Hıristiyan ayini yapıldı. 2004 yılında MHP’lilerin engellediği Hıristiyan ayini, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın göreve gelmesiyle 3 defa gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz sene 9 Kasım günü Bizans Sarnıcı’nda yapılan ayine, İlçe Müftülüğü’nce bu yıl izin verilmedi. Sarnıç anahtarının belediyede bulunmasını fırsat bilen yetkililerin organize ettiği ayin programı, Müftülük’ten izin çıkmayınca bu sene Kale Park’ta düzenlendi. Bu arada geçen Nisan ayında Hıristiyanların Paskalya Bayramı da Kale Park’ta yapılmıştı. Ayinlerin 6’ncısı ise geçen hafta sonu 8 Kasım’da gerçekleşti. Yunanistan’da bir dizi görüşmeler gerçekleştiren Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın girişimleriyle ayine katılım bir hayli fazlaydı. Sabah 9’da başlayan tören yaklaşık 4 saat sürdü.

‘Kültürlerin Buluşması’ olarak gösterilen Hıristiyan ayinine sadede Yunanistan’dan gelen Rumlar katıldı. Silivri halkı ve ilçe protokolünün davet edilmediği öğrenildi. ‘Din turizmi’ hedeflenen Hıristiyan ayini için İlçe Müftüsü İdris Çatmakaş’a da bilgi verilmediği belirtildi.”

Sevgili okurlarım, yukarıda Silivri de yayın yapan iki haber sitesinin haberlerini alıntıladım. Özcan Işıklar Kültür’ün Tarihin değerini bilen vizyona sahip olmasına rağmen, çete olmuş kalemşörleri geçemedi, en sonunda her seyi göğüsleyerek Aziz Nektarius evini restore etmek ve Silivriyi din turizm merkezi haline getirecek projeler geliştirdi.
Özcan Işıklar Silivri de vizyon ortaya koydu, “Tarıml” dedi, “Turizm” dedi, mevcut yönetim Işıklar dan yararlanmaya çalışırken, karanlıkta kayboluyor
Nasıl mı?
Ortodokslar Silivri Belediyesinden “ses sistemi ve yer tahsisi” talep ediyor, buna olumlu cevap veren Belediye Başkanı dar çerçevede bunu birileriyle paylaşırken, aleni destek vermekten, korktuğundan olsa gerek dillensin istemiyor.
Geçmişte din turizmine karşı olanlar ise bugün sus pus olmuş konuşamıyor.
Kasım ayının 3 de Ortodokslar Kale Park tesislerinde, her yıl olduğu gibi ayinlerini yapıyor, Belediye ses sistemi veriyor, hatta Halkla İlişkiler Müdürünü görevlendiriyor ama bunu duyurmuyor, çatladı kapının, dış mandalıyla fotoğraf çekilip paylaşılırken bu durum gizlenmeye çalışılıyor.
Sayın Belediye Başkanı halen Silivri yi tanımıyor, burada hiç bir şey gizli kalmaz
Samimi ol çok aslanlar gibi “ben Silivrinin din turizmi merkezi olmasını istiyorum” de bende sana sonuna kadar destek olayım.
Turizm ve Tarım Silivri’nin geleceğidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir